Obecnie – szczególnie w dużych miastach – wiele osób korzysta z pomocy profesjonalnego coacha. Co to jest coaching? Wiele osób utożsamia to pojęcie z konsultacjami z psychologiem. Nie jest to do końca prawda. Coache mają oczywiście rozległą wiedzę z zakresu psychologii, jednak sesje, które prowadzą, wybiegają poza schemat typowych spotkań w gabinecie.
Czym jest coaching?
Co to coaching? Definicja International Coaching Federation podaje, że: jest to “towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału”. Na tej drodze towarzyszy klientowi (inaczej coachee) profesjonalny coach. Być może te pojęcia kojarzą Ci się raczej ze światem sportu. I bardzo słusznie. Coach – podobnie jak trener sportowy – wspiera w osiągnięciu celu, inspiruje i pomaga odkryć potencjał, który już w Tobie drzemie.
Jest co najmniej kilka rodzajów coachingu. Najbardziej popularny jest coaching życiowy (którego celem jest wspieranie rozwoju osobistego w innych obszarach niż życie zawodowe) oraz biznesowy (business coaching).
Na czym polegają spotkania z coachem?
Sesja coachingowa opiera się na relacjach partnerskich (żadna ze stron nie ma pozycji dominującej) oraz odbywa się w atmosferze pełnej poufności. Co ważne, zadaniem coacha nie jest udzielanie rad czy nakierowywanie na konkretne rozwiązania. Zamiast tego coach pomaga samodzielnie znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, poszerzyć swoją strefę komfortu, przekraczać bariery i odkryć swój potencjał.
Proces coachingu pozwala na poprawienie jakości życia. Nie tylko w sferze emocjonalnej. Dzięki regularnym spotkaniom z coachem klient uczy się rozumieć swoje potrzeby, rozsądnie stawiać granice oraz znajdować czas dla siebie. Niejednokrotnie przekłada się to na lepsze dbanie o swoje samopoczucie, a coachee po kilku spotkaniach motywują się do prowadzenia zdrowego trybu życia.
Jak wygląda profesjonalny coaching? Trudno podać jeden obowiązujący scenariusz takiej sesji. Przebieg spotkania zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Sesje u różnych coachów mogą znacznie różnić się od siebie. Nic w tym dziwnego. Każdy coach ma swoją technikę pracy i narzędzia, które preferuje. Możesz zapisać się zarówno na coaching indywidualny, jak i w grupach (który jest często wybierany w firmach czy organizacjach).
Wiele pytań wzbudza zwłaszcza coaching dla biznesu. Niektórzy klienci zastanawiają się, czy powinni poszukać specjalisty, który dobrze zna się na ich branży. Otóż nie ma takiej potrzeby. Dobry coach nie musi być ekspertem w danej dziedzinie. Coach zna wiele przydatnych narzędzi oraz ma rozległą wiedzę psychologiczną, co w pełni wystarcza do udzielenia wsparcia osobie coachowanej. Jeśli jednak czujesz, że aktualnie najbardziej potrzebujesz doradztwa w danej dziedzinie, warto zainteresować się mentoringiem.
Coaching – dla kogo?
Coaching warto polecić wszystkim osobom, którym zależy na rozwoju osobistym oraz poznaniu własnych mocnych stron. Spotkania z coachem szczególnie cenią osoby, które czują potrzebę zmienienia czegoś w swoim życiu – na przykład poprawić swoją organizację czasu, pozbyć się szkodliwych nawyków czy obniżyć poziom stresu. Będą także przydatne, jeśli chcesz polepszyć swoje umiejętności interpersonalne i lepiej odnajdywać się w relacjach – również rodzinnych. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Twoje stosunki z innymi ludźmi, ale także na własne samopoczucie. Dzięki coachingowi klient ma szansę spojrzeć inaczej na swoją codzienność, co czasem przekłada się na odnalezienie nowych zainteresowań czy znalezienia motywacji do rozwijania pasji, na które wcześniej nie miał czasu.
Coaching to także szansa na rozwój zawodowy. Choć coach nie będzie Cię szkolił z umiejętności związanych z Twoją branżą, masz szansę spojrzeć inaczej na swoją karierę i zrozumieć, z czego wynikają problematyczne sytuacje w pracy. Sesje pomogą Ci zwiększyć efektywność oraz wypracować zdrowy balans między życiem zawodowym a prywatnym. Jeśli pełnisz obowiązki menedżerskie, coaching pomoże Ci jeszcze lepiej zarządzać Twoim zespołem oraz udoskonalić umiejętności miękkie.
Podsumowanie
Na czym polega coaching, co to jest i kiedy warto z niego skorzystać? Według definicji coaching polega na towarzyszeniu klientowi w procesie rozwijania jego kompetencji na polu osobistym i zawodowym. Ta metoda skupia się na zasobach, a nie na słabościach. Coach nie doradza, lecz motywuje do działania i pomaga odkryć ukryty potencjał. Nie podpowiada przy tym konkretnych rozwiązań, lecz pomaga klientowi samemu znaleźć wyjście z sytuacji. Takie spotkania pomagają jeszcze lepiej zrozumieć swoje potrzeby, nauczyć się dostrzegać mocne strony i osiągnąć wyznaczone cele. Pomiędzy coachem i coachee powinna powstać partnerska atmosfera. Coaching biznesowy pomoże Ci poradzić sobie z trudnościami na polu zawodowym, zwiększyć umiejętności interpersonalne oraz polepszyć komunikację ze swoimi zespołami.
Kiedy warto zdecydować się na pracę z coachem? Jest to metoda użyteczna dla każdego, kto chce popracować nad swoimi kompetencjami – zarówno osobistymi, jak i zawodowymi. Dzięki coachingowi możesz m.in. poprawić relacje rodzinne lub stać się lepszym liderem dla swojego zespołu.
Coaching w Trójmieście jest dla wszystkich, którzy chcą skupić się na swoim rozwoju osobistym. Zgłoś się do nas, a nasz doświadczony specjalista dobierze metodę pracy do Twoich potrzeb. Gwarantujemy życzliwą atmosferę, która sprzyja lepszemu poznawaniu siebie.
Nasza firma szkoleniowa w Trójmieście oferuje także szkolenia dla biznesu i szkolenia indywidualne. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!